Ametysty

ametysty

Ametyst kámen je nejvíce ceněná drahokamová odrůda křemene, je významnou součástí mnohých světových klenotnic a muzeí. Platil za kámen moci proto byl zasazován do biskupských prstenů i do královských insignií. Je také kamenem lovců a vinařů, říká se, že chrání proti opilství. Ametyst jako šperk vždy poutal pozornost a měl význam už od starověku. Měl zasvěcovat do tajných věd a zesilovat vyšší duševní schopnosti. V prstenu má manifestovat duševní sílu a vnitřní mravní čistotu. Odedávna oblíbený pro svou fialovou až purpurovou barvu. Nejvíce žádaný je právě v sytých odstínech. 

Ametyst - varieta křemene, drahokam s dobrými vlastnostmi, je tvrdý, odolný (Mohsova stupnice tvrdosti 7). Je zbarvený do různých odstínů fialové, výjimečně až purpurově tmavočervené. Barva je tvořena stopami železa a manganu. Fialová barva je mystická barva, která je symbolem spirituality, duchovna ale i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných pólů, dvou kontrastních a energetických faktorů - modrým klidem a červenou pohonnou sílou, které se navzájem vyrovnávají. Je barvou na okraji barevného spektra mezi modrou a neviditelnou ultrafialovou (UV). 

Dobře broušený ametyst vyzařuje světelné vlny ultrafialové barvy, které účinkují na kůži a údajně působí blahodárně na tělo. Jeho elektrické a magnetické vlastnosti napomáhají k vyrovnání elektrochemické rovnováhy v těle. V renesanční magii se ametysty s vyrytým vyobrazením medvěda nosily jako ochranné amulety. V řecko-římských dobách se prsteny s ametystem nosily jako talismany proti zlu.

Ametysty měl v oblibě i císař Karel IV. Tento drahokam využíval k výzdobě kaplí, kde meditoval. Ametysty zdobí také Svatováclavskou korunu, zlatý korunovační kříž a Svatovítský poklad. Dnes je stejně populární jako před staletími, v posledních letech jeho obliba ještě vzrůstá.

V současnosti je ametyst oblíbený také u léčitelů a astrologů z celého světa pro své údajné magické schopnosti. Nachází se především v dutinách zásaditých hornin (geodách). Naleziště jsou např. v Brazílii, v Africe, v Rusku na Sibiři. Ametyst se vzácně nalézá i na českém území a to například v Krušných horách, okolo Kozákova v Českém ráji i na Moravě - Česká Mez, Bochovice, Kojatín.

Kvalitních drahokamů ubývá, na trhu jich je nedostatek. Od toho se také odvíjí prodej i cena ametystu. Některé broušené kameny se mohou pohybovat v řádech tísíců, až desetitisíců a stávají se tak i možnou investiční příležitostí s potenciálem růstu hodnoty.  Na určování ceny kamene se vždy podílí především barva kamene, čistota, váha, v neposlední řadě také výbrus a preciznost zpracování.

>> Broušené ametysty, fasetové výbrusy z naší dílny si můžete zakoupit zde v našem e-shopu. <<

Broušené ametysty, které jsme v minulosti zpracovali pro naše zákazníky Vám zde představíme...